📌 یک دوستی به من گفته که فلان سهم رشد قابل توجهی می‌کنه و روی قیمت ۳۰۰ تومن مناسب خریدِ.

من هم با هول و ولع پلنگ‌واری که همیشه داشتم میام و سهم رو میخرم. کل پروسه از انتخاب تا خرید دو دقیقه هم نمی‌شده. نه که بد باشه. گاهی لازمه که دست جنبوند. اما این چشم و گوش بسته خریدن حس خوبی به من نمی‌ده. من دوست دارم با دلیلی هرچند پوشالی سهم رو خریده باشم نکته ای که تاثیر زیادی روی من می‌ذاره و من رو تو این وضعیت کمک می‌کنه و باعث میشه کارم بهبود پیدا کنه نوشتنِ.

🔻فرض کنین من ۵ منبع مهم خبری دارم. دوستم، شرکت کارگزاریم، کانال سهامُالدین بورسی، شرکت آلفا و اون آشنامون که همه با واسطه الاماشالله داریم و نمی‌دونیم کی هست.

نوشتن باعث میشه منبع اون سیگنال مشخص باشه و بتونم منابع معتبر را بشناسم. در ادامه رو حرف اونها بیشتر حساب باز کنم و با طناب پوسیده بعضی‌ها بیشتر توی چاه نیفتم. نگم یادم میمونه. نگم تاریخچه خرید و فروش تو سایت معاملات هست. بله هست. اما فقط پر از عدد و رقمه. و چیزی به من اضافه نمی‌کنه.

🔻نوشتن باعث میشه با دلیل وارد سهم بشم. اگر دلیلی هم نداشت اصلاً می‌نویسم بدون دلیل. اینجوری وجدانم راحتره. مسئولیت خریدو میپذیرم. نقطه خروجم از سهم هم مشخصه.

🔻این نوشتن ها تو معاملات، یک مسیر و شخصیت بهم می‌ده. باری به هر جهت نمی‌شم. خودم سوار کارم.

🔻من رو از هیجانات دور می‌کنه . چون صاحب سیستمم و با بادی نمی‌لرزم. کسایی که روش خودشونو دارن تو کارشون موفقن. مهم نیست روششون ساده یا پیچیده باشه. مهم داشتن همین باریکه روش هست.

✅📝اما چه بنویسم؟

قیمت خرید را می‌نویسم. هدف قیمتی که خودم درآوردم یا اون دوستم بهم گفته را یادداشت می‌کنم و مهمتر از همه دلیل خرید را ثبت می‌کنم. تو نوشتن نیاز به طول و تفصیل و شرح و بسط نیست.

✅🗂کجا بنویسم؟

چون ما این کارمون ادامه دار هست و بعد مدتی کلی اطلاعات، رو هم جمع میشه بهتره تو اکسل بنویسم و خیلی مفصل بعدها می‌تونم ازش بهره ببرم.
اما این کار شاید برا خیلیامون سخت باشه. می‌شه این کامنت هارو تو خود سامانه معاملات نوشت. مثل همون چیزی که من اینجا نوشتم.