معرفی شرکت

تاریخچه فعالیت

مجتمع پتروشیمی خارك در ابتدا تحت عنوان شرکت سهامی شیمیایی خارك جهت بازیافت پروپان، بوتان، نفتا و گوگرد از گازهای استحصالی چاه‌های حوزه نفتی فلات قاره ایران با مشارکت پنجاه- پنجاه بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت آمریکایی آموکو AMOCO با سرمایه‌ای معادل ۹۰۰ میلیون ریال  در سال ۱۳۴۴ تاسیس شد.

طراحی واحدهای عملیاتی توسط شرکت آمریکایی J.E.PRITCHARD و عملیات ساختمان و نصب آن توسط شرکت ژاپنی CHIYODA در اوایل ۱۳۴۴ هجری شمسی شروع  و در اواسط سال ۱۳۴۸ هجری شمسی با ظرفیت اسمی ۴۳۰ هزار تن تولیدات گوگرد، پروپان، بوتان و پنتان  به پایان رسید.

در سال ۱۳۷۳ به منظور جلوگیری از سوختن گازهای سبک تولید شده در فرآیند مجتمع و تبدیل آن به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا و حرکت هر چه بیشتر به سمت خودکفایی و قطع وابستگی و افزایش صادرات و همچنین در جهت انتقال تکنولوژی، افزایش درآمد ارزی، کاهش آلودگی محیط زیست و ایجاد اشتغال در منطقه، طرح احداث واحد متانول خارگ با ظرفیت اسمی ۶۶۰ هزار تن مصول آغاز گردید.

این واحد با فن‌آوری تولید و مهندسی پایه شرکت لورگی (LURGI) آلمان و با سرمایه‌گذاری ارزی ۵/۱۴۹ میلیون دلار و ۵/۴۶۵ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۲۴ هکتار احداث و در سال ۱۳۷۸ به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر ظرفیت تولید اسمی شرکت ۱۱۳۵ هزار تن محصول و به شرح زیر است. البته میزان تولید محصولات با توجه به تقاضا می تواند کاهش و یا حتی افزایش یابد.

محصول متانول گوگرد پروپان بوتان پنتان
ظرفیت تولید ۶۶۰۰۰۰ ۱۷۰۰۰۰ ۱۱۵۰۰۰ ۱۲۰۰۰۰ ۷۰۰۰۰

سهامداران

در حال حاضر ارزش بازار شرکت ۳۰ هزار میلیارد تومان می باشد. شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا با دردست داشتن ۳۸٫۴ درصد سهام شرکت، بیشترین سهم را در شرکت پتروشیمی خارک دارا می باشد. سایر سهامداران به شرح زیر می باشند:

سهم در یک نگاه

خلاصه سهم
بازه ۱ ماهه ۱۵٫۶۰%
بازده ۳ ماهه %۱۴٫۳۰-
بازده ۱ ساله ۱۲۰٫۹۰%
بازه ۵۲ هفته‌ای ۱۷,۵۹۲ – ۶۴,۶۱۱
میانگین حجم ۳۰ روزه ۲٫۸۹ M
میانگین حجم ۹۰ روزه ۳٫۰۷ M
میانگین حجم ۲۰۰ روزه ۳٫۰۱ M
میانگین ارزش ۳۰ روزه ۱۲۹٫۶۷ B
میانگین ارزش ۹۰ روزه ۱۴۶٫۵۴ B
میانگین ارزش ۲۰۰ روزه ۱۰۹٫۹۵ B
تعداد سهام ۶٫۰۰ B
سهام شناور ۱۱%
ارزش بازار ۲۸۳,۶۲۰٫۰۰ B
درصد از صنعت ۴٫۴۰%
درصد از بازار ۰٫۴۰%
بتای ۳۶ ماهه ۰٫۶۱
سود هر سهم (ttm) ۳,۱۴۸
سود نقدی ۳,۳۵۰

شرکت پتروشیمی خارک با ارزش بازار ۳۰ هزار میلیارد تومانی ۴٫۴ درصد از ارزش صنعت پتروشیمی را در بورس ایران دارا می‌باشد. در شهریور سال ۱۳۹۸ با افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی سهام شرکت از ۲ میلیارد سهم به ۶ میلیارد سهم افزایش یافته است.

سهام شرکت در یک ماه گذشته ۱۵٫۶ درصد رشد داشته در صورتی که شاخص بازار در این مدت حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است. رشد اخیر این شرکت ناشی از افزایش نرخ دلار و تاثیر آن بر نرخ محصولات شرکت بوده است.

تحلیل تکنیکال شخارک

با توجه به نموار قیمتی می توان گفت شخارک در روند بلندمتی صعودی قرار دارد و در محدوده قیمتی ۴۱۰۰ تا ۴۲۰۰ از حمایت مهمی برخوردار است. از طرف دیگر سهم در ماه‌های اخیر سقف قیمتی ۶۶۰۰ را برای خود ثبت کرده و در حرکت صعودی بعد از آن برای گرفتن سقف به مشکل خورده و از قیمت ۵۲۵۰ نتوانسته است عبور کند بنابراین هدف اول سهم ۵۲۵۰ می‌باشد و در صورت شکست آن میتواند تا محدوده ۶۶۰۰ رشد کند.

فروش شرکت

ظرفیت اسمی پتروشیمی خارک ۱۱۳۵ هزار تن می‌باشد که شامل ۶۶۰ هزار تن متانول، ۱۷۰ هزار تن گوگرد، ۱۱۵ هزار تن پروپان، ۱۲۰ هزار تن بوتان و ۷۰ هزار تن پنتان است. در سال ۹۷ و ۹۸ مجموع تولیدات شرکت به ترتیب ۱۰۴۵ و ۹۷۶ هزا تن بوده است و شرکت کمتر از ظرفیت اسمی خود تولید داشته است به طوریکه درصد استفاده از ظرفیت اسمی در سال ۱۳۹۸ به عدد ۸۶ درصد بوده است. از جمله عوامل موثر در کاهش میزان تولید می‌توان به مشکل تامین گاز ترش به عنوان مهمترین ماده اولیه تولید در فصل زمستان، اورهال طولانی‌مدت جهت تعمیرات و مشکل در فروش محصولات  را نام برد. شرکت در پیشبینی خود برای سال ۱۳۹۹ هم کاهش تولید را بیان داشته است و ما آن را تحلیل خود گنجانده‌ایم. با توجه به نمودارها متانول بیشترین سهم را در تولیدات شرکت داشته و بعد از آن گوگرد و پروپان و بوتان و پنتان قرار دارند اما از نظر ارزش فروش محصولات از آنجا که  پروپان و بوتان و پنتان به نسبت متانول از نظر دلاری ارزشمندتر هستند، از درصد بالاتری در مبلغ فروش شرکت به نسبت به میزان تولید  برخوردار می باشند اما در مورد گوگرد داستان متفاوت است و با توجه به نرخ پایین فروش علی‌رغم اینکه حدود ۱۳ درصد محصولات شرکت را دارد، کمتر از ۴ درصد درآمد شرکت را به خود اختصاص داده است.

بهای تمام شده

پتروشیمی خارک جز پتروشیمی‌های بالادستی در صنعت پتروشیمی قرار می‌گیرد به این صورت که گاز طبیعی را به عنوان مواد اولیه دریافت و متانول و پروپان و…  را که مواد اولیه پتروشیمی‌ها پایین‌دستی هست را تولید می‌کند. این مجموعه نسبت به میانگین صنعت خود دارای حاشیه سود ناخالص بالاتری است. حاشیه سود ناخالص در صنعت پتروشیمی کمتر از ۴۰ درصد می‌باشد اما در شرکت پتروشیمی خارک و پتروشیمی‌های مشابه مانند زاگرس و فناوران بالای ۵۰ درصد بوده است و حتی در دو سال گذشته به ۶۰ درصد نیز رسیده است.

گاز ترش که  عمده مواد مستقیم مصرفی در پتروشیمی خارک را تشکیل می‌دهد در حدود ۵۸ درصد بهای تمام شده را شامل می‌شود. نرخ مربوط به گاز مصرفی از سوی وزارت نفت اعلام می‌شود و به قیمت جهانی، قیمت داخلی و نرخ دلار وابسته است.

سربار به عنوان عامل مهم دیگر ۳۸ درصد بهای تمام شده را تشکیل می‌دهد. سربار در واقع هزینه هایی می باشند که مستقیماً در ساخت کالا و تولید محصول دخالت ندارند و به راحتی نمی توان تحمل این هزینه ها را به تولید کالا یا محصولی خاص یا سفارشی مشخص مرتبط دانست. در مورد پتروشیمی خارک هزینه‌های مهم سربار شامل هزینه حقوق و دستمزد، هزینه مواد مصرفی و هزینه انرژی می شود که ۷۵ درصد هزینه سربار و ۲۸ درصد بهای تمام شده کل را تشکیل می‌دهند.

پارامترهای مالی

سودآوری  (TTM/MRQ) ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۵-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۶-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۷-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۸-۱۲ TTM/MRQ
حاشیه سود ناخالص ۰٫۴۸ ۰٫۵۸ ۰٫۶۷ ۰٫۵۷ ۰٫۵۶
حاشیه سود عملیاتی ۰٫۳۱ ۰٫۵۶ ۰٫۸۳ ۰٫۶۹ ۰٫۶۷
حاشیه سود قبل از مالیات ۰٫۳۴ ۰٫۵۸ ۰٫۸۶ ۰٫۸۲ ۰٫۸۲
حاشیه سود خالص ۰٫۳۲ ۰٫۵۸ ۰٫۸۶ ۰٫۸۲ ۰٫۸۲
بازده دارایی ها ۰٫۲۴ ۰٫۵۰ ۰٫۷۵ ۰٫۴۴ ۰٫۳۸
بازده حقوق صاحبان سهام ۰٫۵۱ ۰٫۹۸ ۱٫۱۷ ۰٫۶۷ ۰٫۵۸
نسبت سود قبل از بهره و مالیات به دارایی ۰٫۲۳ ۰٫۴۹ ۰٫۷۲ ۰٫۳۷ ۰٫۳۱
کارایی  (TTM/MRQ) ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۵-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۶-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۷-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۸-۱۲ TTM/MRQ
گردش دارایی ها ۰٫۷۴ ۰٫۸۷ ۰٫۸۷ ۰٫۵۴ ۰٫۴۶
گردش دارایی های ثابت ۲٫۹۶ ۳٫۹۷ ۵٫۳۵ ۳٫۶۲ ۳٫۰۴
گردش موجودی کالا ۲٫۶۲ ۲٫۹۵ ۳٫۱۵ ۲٫۶۹ ۲٫۲۱
گردش حساب های دریافتنی ۱٫۶۷ ۱٫۹۷ ۲٫۴۳ ۲٫۵۵ ۲٫۶۳
اهرم/ریسک  (TTM/MRQ) ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۵-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۶-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۷-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۸-۱۲ TTM/MRQ
جمع بدهی ها به جمع دارایی ها ۰٫۴۸ ۰٫۴۰ ۰٫۲۳ ۰٫۲۲ ۰٫۲۰
جمع بدهی ها به حقوق صاحبان سهام ۰٫۹۲ ۰٫۶۶ ۰٫۳۱ ۰٫۲۸ ۰٫۲۵
نسبت بدهی ۰٫۰۲ ۰٫۰۲ ۰٫۰۱ ۰٫۰۲ ۰٫۰۲
نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام ۰٫۰۴ ۰٫۰۳ ۰٫۰۲ ۰٫۰۲ ۰٫۰۲
نسبت بدهی های بلند مدت ۰٫۰۰ ۰٫۰۰ ۰٫۰۰ ۰٫۰۰ ۰٫۰۰
نسبت سود انباشته به دارایی ها ۰٫۳۷ ۰٫۵۱ ۰٫۷۱ ۰٫۶۳ ۰٫۶۶
نسبت پوشش هزینه بهره ۱۰۱٫۹۹
نقدینگی  (TTM/MRQ) ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۵-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۶-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۷-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۸-۱۲ TTM/MRQ
نسبت جاری ۱٫۷۰ ۲٫۲۲ ۳٫۴۷ ۳٫۸۶ ۴٫۳۰
نسبت آنی ۱٫۳۲ ۱٫۸۸ ۳٫۰۵ ۳٫۳۱ ۳٫۶۵
نسبت نقد ۰٫۲۷ ۰٫۹۱ ۱٫۲۹ ۱٫۸۲ ۱٫۷۲
ارزش گذاری  -میلیارد (TTM/MRQ) ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۵-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۶-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۷-۱۲ ۱۲ماهه منتهی به ۱۳۹۸-۱۲ TTM/MRQ
ارزش بنگاه ۲۸۶۵۴٫۴ ۴۱۸۷۷٫۳ ۷۶۹۸۲٫۰ ۱۳۹۸۲۲٫۸ ۲۵۳۳۷۰٫۷
ارزش دفتری ۷۹۶۰٫۵ ۱۴۰۹۶٫۶ ۳۲۳۴۳٫۶ ۳۵۲۷۰٫۷ ۳۸۷۷۴٫۵
وجوه نقد عملیاتی ۵۱۸۶٫۵ ۹۸۰۱٫۰ ۹۳۵۶٫۶ ۲۲۰۲۵٫۲ ۱۲۹۹۰٫۵
وجه نقد آزاد شرکت ۵۰۰۷٫۵ ۹۵۵۶٫۱ ۶۷۸۲٫۳ ۲۰۹۱۷٫۶ ۱۱۸۷۹٫۰
وجه نقد آزاد سهامداران ۳۹۷۴٫۱ ۹۴۷۰٫۳ ۶۷۸۲٫۳ ۲۰۹۱۷٫۶ ۱۱۸۷۹٫۰

برآورد سود

برای برآورد سود شرکت در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تولید شرکت را در این دو سال کمتر از ظرفیت اسمی در نظر گرفته ایم به این صورت که مجموع تولیدات شرکت در سال ۱۳۹۹ برابر ۱ میلیون تن و برای سال ۱۴۰۰، ۱,۰۵۰ میلیون تن فرض شده است. در برآورد خود برای سال ۱۳۹۹، نرخ فروش متانول را  ۱۸۰ دلار، گوگرد را ۵۰ دلار، پروپان را ۲۵۰ دلار، بوتان را ۲۴۰ دلار، پنتان را ۲۷۵ دلار به ازاء هر تن  و یک دلار را ۲۱۰۰۰۰ ریال در نظر گرفته‌ایم.

برای سال ۱۴۰۰ نرخ های فروش را بالاتر در نظر گرفته ایم زیرا اعتقاد داریم اثرات کرونا بر تولید در سال آینده کمتر شود و با بالا رفتن تولید، تقاضا برای محصولاتی نظیر متانول و بوتان و …. افزایش یابد. بنابراین برای سال آینده متانول را ۲۰۰، گوگرد را ۵۰، پروپان را ۲۹۰، بوتان را ۲۸۰ و پنتان را۳۱۰  دلار با دلار ۲۵۰۰۰۰ ریالی در نظر گرفته ایم. با در نظر گرفتن تورم ۲۵ درصدی در ۹ ماهه منتهی به اسفند ۱۳۹۹ و تورم ۳۵ درصدی در سال ۱۴۰۰ انتظار داریم شخارک در سال ۱۳۹۹ به ازا هر سهم ۳۱۲ تومان و در سال ۱۴۰۰، ۵۰۲ تومان سود بسازد.

دوره مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۸/۱۲ کارشناسی ۱۳۹۹ کارشناسی ۱۴۰۰
فروش ۲۶۱۹۳۱۴۵ ۳۵۶۶۲۴۲۴ ۵۴۱۶۲۵۰۰
بهای تمام شده کالای فروش رفته (۱۱۲۹۱۴۰۴) (۱۸۰۴۵۱۷۷) (۲۳۴۱۱۷۱۶)
سود (زیان) ناخالص ۱۴۹۰۱۷۴۱ ۱۷۶۱۷۲۴۷ ۳۰۷۵۰۷۸۴
هزینه های عمومی, اداری و تشکیلاتی (۳۲۸۴۵۷۳) (۵۱۸۰۵۱۳) (۶۹۱۹۵۵۰)
هزینه کاهش ارزش دریافتنی‌‏ها (هزینه استثنایی) (۲۹۸۸۸۱) ۰ ۰
خالص سایر درامدها (هزینه ها) ی عملیاتی ۶۸۱۲۳۹۶ ۳۵۰۷۲۴۸ ۳۵۰۷۲۴۸
سود (زیان) عملیاتی ۱۸۱۳۰۶۸۳ ۱۵۹۴۳۹۸۲ ۲۷۳۳۸۴۸۳
هزینه های مالی ۰ ۰ ۰
خالص سایر درامدها و هزینه های غیرعملیاتی ۳۳۱۹۲۶۱ ۲۸۰۱۸۷۶ ۲۸۰۱۸۷۶
سود (زیان) خالص عملیات در حال تداوم قبل از مالیات ۲۱۴۴۹۹۴۴ ۱۸۷۴۵۸۵۸ ۳۰۱۴۰۳۵۹
مالیات (۷۱۹۱) ۰ ۰
سود (زیان) خالص عملیات در حال تداوم ۲۱۴۴۲۷۵۳ ۱۸۷۴۵۸۵۸ ۳۰۱۴۰۳۵۹
سود (زیان) عملیات متوقف شده پس از اثر مالیاتی ۰ ۰ ۰
سود (زیان) خالص ۲۱۴۴۲۷۵۳ ۱۸۷۴۵۸۵۸ ۳۰۱۴۰۳۵۹
سود هر سهم پس از کسر مالیات ۳۵۷۴ ۳۱۲۴ ۵۰۲۳
سرمایه ۶۰۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰۰
سود هر سهم بر اساس آخرین سرمایه ۳۵۷۴ ۳۱۲۴ ۵۰۲۳

تحلیل حساسیت

سود پتروشیمی خارک به نرخ جهانی محصولات و ارزش ریالی دلار حساسیت بالایی دارد. در جدول زیر حساسیت سودآوری شرکت به نرخ متانول و دلار را نشان داده ایم. مشاهده می کنیم چنانچه سایر عوامل ثابت باشند با دلار ۳۰ هزار تومانی و متانول ۲۲۰ دلار، سود شرکت به ۶۹۴ تومان نیز خواهد رسید.

تحلیل حساسیت
۵۰۲۳٫۳۹۳ ۲۴۰۰۰۰ ۲۷۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰
۱۸۰ ۴۲۶۸٫۰۵ ۴۹۸۴٫۰۸ ۵۷۰۰٫۱
۲۰۰ ۴۷۶۴٫۰۵ ۵۵۴۲٫۰۸ ۶۳۲۰٫۱
۲۲۰ ۵۲۶۰٫۰۵ ۶۱۰۰٫۰۸ ۶۹۴۰٫۱