بعد از مدت‌ها نوشتن در دفتر یادداشت و صفحات ورد و چشیدن  لذت شیرین نوشتن، به فکر راه اندازی وب سایت افتادم. در پست قبلی در مورد اینکه چرا سایت داشته باشیم گفتم. آن روزها به این فکر می­‌کردم یک چنین روزی، اطلاعاتم از چگونگی راه اندازی سایت را هم نقل کنم.
هدفم این بود که تجربیاتم را  مکتوب کنم، بعدها شاید به دردم بخورد یا جزو خاطراتم گردد و یک روزی با خود بگویم، آری، ما این مدلی سایت هوا می­­‌کردیم.

مطالب سایت من در مورد موارد فنی سایت­‌داری و راه انداختن سایت نیست و نخواهد بود، اما لازم دیدم برای تسریع و کمک به دیگرانی که شاید هوس این کار را دارند قدمی برداشته باشم. راه اندازی وب سایت کار سختی نیست اما برای کسایی که تازه قدم در این راه می‌گذارند و کار اصلیشان نیست، می‌تواند کمی سردرگمی بیاورد. زمان را از آنها بدزدد. یا آنها را به جایی برساند که بیخیال این قضیه بشوند. اما جای فراری نیست به قدری که این کار ساده و سهل است.

پستی که امروز نوشته­‌ام، قطعاً کامل نیست و مطالب غنی­‌تری را می­‌توان در سایت‌های تخصصی پیدا کرد. این پست را از دید شخصی که از نقطه صفر وارد این حوزه شده نوشته‌ام تا دیگرانی که قصد انجام این کار را دارند بر جای من نشسته، زودتر به نتیجه مطلوبشان برسند.
علاوه بر این، بعضی از دوستانم در مورد راه­‌انداختن سایت هم سوالاتی کرده بودند. به این نتیجه رسیدم چه خوب می‌شود که من یک شمای کلی از نحوه راه انداختن سایت را ترسیم کنم و در این حرکت رو به جلویشان اندکی سهیم باشم.

 سال­ها پیش، راه­‌اندازی سایت پروژه بزرگی محسوب می­‌شد. شاید مطالب امروز من و این مدل سایت راه انداختن­‌ها سال‌ها بعد، شبیه لطیفه­‌ای باشد. تکنولوژی و مسیرش به قدری تغییر کند که این حرف‌های من کمی غریب به نظر برسد و می­‌رسد. به هر حال اطلاعاتی که می‌دهم برای همین دوره­‌ای است که درآن قرارداریم. سعی کرده­‌ام به زبان ساده و عاری از اصطلاحات اضافی بنویسم تا حوصله سربر نباشد. از سایت راه‌­انداختن کوهی بزرگ نساخته­‌ام.

همچنین گفتن سه نکته زیر را لازم می­‌دانم:

  1. اول اینکه پروسه خرید و راه اندازی وب‌سایت برای شهریور سال ۱۳۹۸ است. بالطبع قیمت­‌ها و اعدادی که آورده­‌ام نیز متعلق به همان تاریخ می­‌باشد.
  2. هدف تبلیغاتی از آوردن اسم شرکت­هایی که در ادامه می­‌آورم، ندارم. انتخاب این شرکت­ها صرفاً بر اساس سرچ در اینترنت و توصیه دوستانم می­‌باشد و تا اینجای کار از خدمات این شرکت­ها و پشتیبانیشان راضی­‌ام. اگر شما از شرکت­‌های دیگری که از کیفیت خدماتشان مطمئن هستید، خرید می­‌کنید یا قصد خرید دارید به کارتان ادامه بدهید. تنها نکته مهم راه انداختن سایت شماست.
  3. من در تصمیماتم منطقی، کمی با تاخیر، تامل و  با رگه­‌هایی از کمالگرایی عمل می­‌کنم. این روال را  تا حدی در پروسه خرید و راه اندازی هم، همراه خود داشته­‌ام.

برویم سراغ راه‌­اندازی:
به دو روش می­‌توانیم سایتمان را راه بیندازیم. یا کار را به شرکت‌هایی که کارشان طراحی سایت است بسپاریم و از آنها بخواهیم بر اساس  سلیقه ما سایتی آماده، تحویلمان بدهند. و یا خودمان از صفر تا صدش را برویم. مواد اولیه‌اش را تهیه و شروع به بالا آوردن کنیم. برای راه اندازی سایتی مانند سایت من، نیازی به برون سپاری کار ندارید. مگر بخواهید سایتی بالا بیاورید که به کد نویسی احتیاج داشته باشد و به صورت حرفه­‌ای طراحی گردد. نیاز خیلی از ماها با قالب­‌های آماده رفع می­‌شود و احتیاجی به برنامه نویسی نداریم.

توضیحات من و این متن من، برای کسانی است که خودشان بخواهند صفر تا صد کار را جلو ببرند. مخاطبین من اشخاصی مانند خود من هستند. من برای بیزنس­‌های بزرگ صحبت نمی­‌کنم. چرا که آنها منابع و سیاستشان با اشخاص فرق دارد. انجام این کار توسط خودتان باعث می­‌شود، بیشتر با دنیای سایت­‌ها و طراحیشان آشنا شوید. مهارتتان در این کار بیشتر می­‌شود. جور دیگری به دنیای سایت­‌ها نگاه خواهید کرد. این کار شاید کمی زمانبر باشد یک جاهایی شاید سر درنیاورید و گیر و گورهایی ازین دست. اما یادتان باشد با فرار از این چالش شما از چالش های بعدی زندگی هم فرار خواهید کرد. از راه‌اندازی سایت فرار خواهید کرد. اما من اینجا هستم تا این اتفاقات برای شما پیش نیاید. راه انداختن صفر تا صد سایت لذتبخش و مفید است. مانند کودکی می‌­ماند که مادری او را با صبر و طاقتش ذره ذره بزرگ می‌کند. تعهدی در شما ایجاد می­‌کند که سایت آماده به شما نمی­‌دهد.

برای راه اندازی یک سایت وردپرسی به سه مورد زیر نیاز داریم:

  1. دامنه سایت
  2. هاست برای سایت
  3. قالب سایت

۱-دامنه سایت
اول از همه باید دنبال یک اسم مناسب برای سایتتان باشید. من برای انتخاب نام وب‌سایتم مکافاتی داشتم اما به توصیه خیلی­‌ از متخصصین این کار و دوستانم اسم خود شخص برای وب‌سایت مناسبترین نام هست به این دلیل که ما اسممان را دوست داریم و مهمتر از آن اگر یک روزی بخواهیم مطالب متنوع در سایت بگذاریم یا کلا مسیر سایت را خواسته یا ناخواسته عوض کنیم مشکلی برایمان پیش نمی­‌آید.
من دامنه یکساله COM. سایتم را با مبلغی حدود ۱۰۰ هزار تومن از ایران سرور خریداری کردم. https://www.iranserver.com/
و دامنه IR. را با چند روز تاخیر به خاطر اخذ مجوز از وزارت ارشاد که ظاهراٌ برای این پسوند دامنه اجباری ­ست، از سایت ایرنیک ۵ ساله حدودا ۵۰ هزار تومن خریداری کردم.
https://www.nic.ir/Home
ابتدا در سایت بالا یا هر سایت فروش دامنه­‌ای می­‌توانید خریدتان را انجام بدهید اما این را بدانید که دامنه­‌های  IR بدون تایید آزاد نمیگردد. یعنی بعد از خرید دامنه لازم است تا با سایت ساماندهی با نشانی:
http://site.samandehi.ir/#/content/user/login
در ارتباط باشید و از آنجا به صورت مکاتبه­‌ای تقاضای آزادسازی دامنه­‌تان را بدهید.
من هم این گام را با شوری فراوان سپری کردم و یکی از دغدغه‌­هایم را رفع شده می‌دیدم. این کار را به مانند کودکی که خرید روزهای مدرسه اش را در شهریور ماه با ذوقی وصف نشدنی انجام می‌دهد، انجام دادم.

۲-هاست برای سایت
خیالم از رزرو دامنه راحت شد. اکنون نوبت خرید هاست می­‌رسد. هاست همان فضایی از سرور است که برای انتشار و ذخیره مطالب وبسایتمان لازم است. ازآنجایی که ما خودمان تک تک نمی‌­توانیم سرورهای جداگانه‌ای در خانه داشته باشیم یکسری از شرکت­ها زحمت این کار را کشیده‌­اند و کارمان را ساده کرده­‌اند. آنها سرورهایی را خریداری و نصب کرده‌­اند و فضاهایی از آن را به کاربران و سایت­دارها می فروشند. من طبق توصیه دوستانم سراغ سایت میزبان‌فا رفتم و با یک مقایسه سرانگشتی با دیگر سایت­ها، هاست مدل اقتصادیشان را خریدم. برای مدت  یکسال حدودا ۱۰۰ هزارتومان پرداخت کردم.
https://mizbanfa.net/iran-web-hosting

 راهنمای جامع برای خرید هاست مناسب:

اقدامات مورد نیاز پس از خرید هاست سی پنل

۳-قالب سایت
قالب همان ظاهر سایت است. پوسته­ ای است  که اِلمان های سایت (هدر سایت، فوتر، خبرنامه، ساید بار، لوگو، منوها و ….) بروی آن قرار می­‌گیرد. قالب‌های ورد پرسی کار ما را به شدت ساده و از برنامه‌نویسی بی‌نیاز کرده­‌اند. اگر قصد راه اندازی سایتی را دارید که در آن موضوع اصلی تولید محتواست وردپرس بهترین انتخاب است. وردپرس برای بسیاری از نیازهای سایتی کافیست و تنها در موارد خاص وردپرس نمی تواند نیاز سایت را تامین کند.

 بعداز ثبت دامنه و خرید هاست، نوبت به خرید قالب رسید. به توصیه یکی از دوستانم وارد سایت راست چین شدم و قالب های شخصی که مناسب وبلاگ نویسی بود را دیدم و از بین ۴ گزینه نهایی یکی از آن­ها را که چشم‌­نوازتر بود انتخاب کردم.
https://www.rtl-theme.com/
همین قالب ساده ای که دارید می­بینید ملاک­‌های زیادی باید داشته باشد. مثلاً پوسته­‌اش جذاب باشد. به شبکه های اجتماعی راحت لینک شود. خبرنامه حرفه ای داشته باشد. به راحتی در موبایل نمایش داده شود. سرعت لودش بالا باشد. با مرورگرهای مختلف سازگار باشد و …
نوع قالب، بسته به ماهیت کار و فعالیت شما (وبلاگی، خبری، فروشگاهی و…) می‌تواند متفاوت باشد. قبل از خرید، به اندازه کافی در سایت‌های فروش قالب بچرخید و نظرات دیگران را بخوانید. در نهایت اگر سوال یا ابهامی داشتید، حتما از پشتیبان­‌های سایت بپرسید.
خب تا اینجای کار، هاست، دامنه و قالبمان را خریدیم. مواد لازم را فراهم کردیم. حال نوبت به سرهم کردن این اقلام می‌رسد. اصطلاحاٌ جا انداختن این مواد در دیگی که قرار است یک غذای خوشمزه‌ای به ما تحویل بدهد.

 خرید هر کدام ازین موارد می‌­تواند از سایت­‌های مختلفی باشد. روند تصمیم گیری کاملا شخصی­ست. خود من دامنه IR ام را از سایت ایرنیک، دامنهCOMام از ایران سرور، هاستم از سایت میزبان‌فا و قالبم را از سایت راست چین خریدم.
قبل از خرید دو سه سایت را باهم مقایسه کنید و بهترین آن را از نظر کیفیت، قیمت و پشتیبانی انتخاب کنید.
هاست و قالبی که می­خرید به طور معمول مدتی را به عنوان مهلت تست برای شما در نظر می­گیرند (حدودا یک هفته). پس وقتی خرید را انجام می­‌دهید، زودتر دست به کار شوید تا به هر دلیلی اگر پشیمان شدید بتوانید محصول را با عودت وجه بازگردانید.

 برویم سراغ سرهم کردن:
تا اینجای کار به زبان ساده و قابل فهمی سعی کردم آنچه نیاز است را بگویم. نگران ازین ببعد هم نباشید. چشمانتان اگر به چند تا اصطلاح خورد، جا نخورید. باقی مراحل هم به راحتی طی می­‌شود. ضمنا مراحلی را که در ادامه می‌گویم توسط پشتیبانان سایت‌ها توضیح و راهنمایی می‌گردد.
بعد از خرید هاست باید DNS را بروی دامنه‌­های سایتتان ست کنید. DNS مثل دفترچه تلفن عمل می‌کند. یعنی اسم سایت شمارا به صورت عدد نشان می‌دهد.در یک تعریف کلی، DNS  جهت تبدیل نام دامنه به آدرس IP می‌باشد و وظیفه‌ی اصلی DNS ارتباط بین آدرس‌های IP، نام سیستم کاربران، وب‌سایت‌ها و حوزه­‌های مربوطه می باشد”

خب چطور ست کنیم:
در سایت ایرنیک و ایران هاست DNSهای میزبان­‌فا(همان سایتی که هاست را از آن خریداری کرده ام) را وارد می‌کنیم. بعد از این کار از طریق آدرسی دیگر، میزبان­‌فا امکان دسترسی به سی پنل را برایم فراهم کرد.

سی‌پنل چیه و چه‌کار می‌کنه؟
سی‌پنل فضاییست که مدیریت سایت‌ها در آن تعبیه شده است. آپلود قالب سایت، مدیریت و دسترسی فایل، بک‌آپ‌گیری، مدیریت فضا و حجم دیتا، تنظیمات ایمیل سایت، ساخت دیتابیس، اتصال دامنه‌های سایت و کارهای زیرساختی این‌چنینی در آن صورت میگیرد.

شرکت هاستینگ از طریق یوزرنیم و پسوردی امکان ورود به سی پنل را برای شما فراهم می­کند. بعد از ورود به سی پنل حالا نوبت به تنظیمات آن می‌رسد. تا کم کم بتوانیم پیکر بندی سایت را کامل کنیم.
در ابتدای کار وارد قسمت فایل منجر می‌شویم و فایل‌های مربوط به قالب سایت را طبق توضیحاتش آپلود می‌کنیم. در قدم بعد دیتابیس می‌سازیم و آخر کار هم یوزرنیم و پسوردی برای سایت وردپرس درست می‌کنیم.

لینک آموزش کامل راه‌اندازی بسته نصبی قالب ورد پرس در هاست سی‌پنل را در لینک زیر می‌توانید مشاهده کنید.

آموزش راه‌اندازی بسته نصبی قالب وردپرس در هاست سی پنل

حالا ورد پرس چیه:
وردپرس درواقع یک سیستم مدیریت محتواست و با دسترسی ‌هایی که به شما می‌دهد می‌توانید اقدام به تنظیمات قالب سایت ­‌کنید، سر و شکل سایت را شکل ­‌دهید، نوشتن‌ها و مدیریت مطالب سایتتان را از همین پنل باید انجام دهید. به طور کلی کارهای مربوط به زیر ساخت سایت، در سی‌پنل انجام می­‌شود و کارهای مربوط به قالب سایت در وردپرس. عمده کار مدیریت سایت هم در ادمین وردپرس انجام می‌­شود. لازم است که از جفت پنل­‌ها در حد رفع نیاز سردربیاوریم.
بعد از ورود به صفحه وردپرس متوجه یکسری تنظیمات می‌شوید که خیلی پیچیده نیستند. توصیه نمی­کنم اول کار بروید و آموزشش را ببینید. همین کار ممکن است باعث سرد شدن شما شود و احساس بزرگ بودن این کار، شمارا زمین­­‌گیر نماید.

  • شروع کنید به گذاشتن پست در سایتتان و هرجا گیر کردید با کمی سرچ می­‌توانید مشکلاتتان را برطرف کنید. با این روش، کم کم یادگرفتن باوردپرس دستتان می­آید. فقط شروع کنید.
  • شروع کنید به گذاشتن پست جدید.
  • سعی کنید عکسی را پیوست مطالب کنید.
  • مطالب را رنگ و لعاب بدهید.
  • ایمیل سایتتان را فعال کنید.
  • ساید‌بارها را با سلیقه و اولویت دلخواهتان تنظیم کنید.
  • برای راست‌چین کردن و جاستیفای کردن نوشته‌ها افزونه مربوطه را نصب کنید. افزونه‌ها ابزارهای کمکی هستند که به ارتقای سایت شما خیلی کمک می­‌کنند.
    https://mizbanfa.net/blog/cms/wordpress/best-wordpress-plugins/

 سایت شما کم‌کم تکمیل می‌شود. ازین بابت نگران نباشید. من در روزهای ابتدایی متوجه شدم که سایت من به خبرنامه ایمیلی نیاز دارد. خبرنامه مربوطه را نصب کردم.
متوجه شدم که سایت باید یک ادرس ایمیل هم داشته باشد. ایمیلی برای سایت ساختم. ساخت ایمیل به نام سایت، در سی پنل صورت می‌گیرد.
حس کردم اسم من در جای لوگو خیلی ساده نوشته شده و خام است. پس به ساخت یک لوگوی جذاب‌تر فکر کردم و…
همینطور لحظه به لحظه پیش می‌رفم و کاملترش می‌کردم.

رفته رفته با آزمون و خطا متوجه می­‌شوید که مدیریت سایت جم و جورتان، کار آسانی است. بعد از گذاشتن چند پست و روتین شدن این کار، اداره سایت را با سرعت بیشتری انجام می‌دهید و تمرکز و قدرت بیشتری روی مطالب سایت می‌گذارید. این کار تجربه جدیدیست و  لذت نوشتن، یادگیری این موارد را آسان می‌کند. پیوسته به فکر ارتقای دانش فنی و بهبود عملکرد سایتتان هم باشید. به حداقلیات اکتفا نکنید. چرا که نوشته‌های خوب به کمک ابزارهای قوی امکان دیده شدن بیشتری پیدا می‌کنند.
من در این پست سعی کردم به صورت خلاصه موارد ابتدایی و ضروری را برای راه‌اندازی یک سایت وردپرسی بگویم. لطفا بهبود و ارتقای سایتتان را فراموش نکنید.